Vzduchovky

Aký kaliber vzduchovky zvoliť ?

Lámete si hlavu s výberom kalibru vzduchovky? Pri rozhodovaní berte do úvahy predovšetkým fakt, k čomu budete vzduchovku využívať. Či sa budete venovať skôr terčovej streľbe či máte v úmysle streľbu, ktorú chcete dosiahnuť deštrukcie.
Vzduchovky ráže 4,5mm

Ráže 4,5mm je skvelá pre terčovú streľbu alebo napríklad pre streľbu do plechoviek a pod. V tomto prípade nedochádza k veľkému poškodeniu cieľa. Diabolky ľahko penetrujú cieľ, však nedochádza k ich veľkému roztrhnutiu. Ráže 4,5mm je veľmi obľúbená predovšetkým pre jej dobrú prieraznosť a tiež veľmi širokú ponuku diaboliek za veľmi priaznivú cenu.
Kalibri 4,5mm môžete využiť pri streľbe:

Do plechovky (diabolka prestrelí obe strany na skrz čistým priestrelom)
Do dosky (diabolka sa zaryje až o dve svojej dĺžky)
Do terča (diabolky vytvorí tenký zásah, vďaka ktorému rozpoznáte presnú polohu v terči)

Úsťová rýchlosť diabolky je 200m / s = 720km / h. Vzhľadom k tomu, že diabolka kalibru 4,5mm je menší a ľahší, tak dosahuje vyššiu úsťovú rýchlosť.

Vzduchovky ráže 5,5mm

Diabolky síce horšie penetrujú cieľ, však dochádza k ich veľkému roztrhnutiu, teda je cieľ oveľa viac poškodený. V tomto prípade väčšinou nedochádza k čistému priestrelu, ale k vystreleniu väčšieho vstupného otvoru s oveľa väčším vnútorným poškodením ciele. Ráže 5,5mm sa hodí predovšetkým na ničenie drobných škodcov. V SR je veľmi obľúbená. Obľubu si získala predovšetkým vďaka dobrej účinnosti a širokej ponuke diaboliek na trhu.
Kalibri 5,5mm môžete využiť pri streľbe:

Do plechovky (diabolka prestrelí obe strany na skrz destruktivnějším priestrelom)
Do dosky (diabolka sa zaryje do dosky o jednu svoju dĺžku)
Do terča (diabolka vytvorí zásah, avšak v tomto prípade sa horšie rozoznáva presná poloha v terči, vďaka svojej šírke)

Úsťová rýchlosť diabolky je 180m / s = 650km / h. Obe ráže vzduchovky majú rovnako silnú pružinu. Energia diabolky pri výstrele je u oboch kalibrov rovnaká. Avšak diabolka kalibru 5,5mm je väčší a ťažší, tak úsťovú rýchlosť dosahuje menšia ako 4,5 mm, ktorá je ľahšia.

Vzduchovka Gamo HPA Mi
Vzduchovka Gamo HPA Mi