Čo je to vzduchovka

Ide o strelnú zbraň, ktorá nefunguje na princípe výbuchu strelnej hmoty, ale využíva stlačený vzduch. Túto zbraň môžete využiť na rekreačnej streľbe či k lovu drobnej zveri. Tvarom sa nijako zvlášť nelíši od štandardných palných zbraní.
druhy vzduchoviek

Pružina - Piest - najstaršie riešenie systému vzduchovky. Hlavnou výhodou je možnosť vlastné opravy, ktorá rozhodne nevychádza draho. Stačí vymeniť tesnenie piestu, ktoré vychádza na pár euro alebo výmena pružiny. Nevýhodou je však nižšia presnosť.

Natlakovaný piest - v tomto prípade je tu miesto pružiny natlakovaný piest, ktorý zlepšil stabilitu a výkon vzduchovky. Tento druh vzduchovky je však náročnejšie a drahšie na údržbu.  

Tieto dva typy vzduchoviek sa pred každým výstrelom naťahujú. V tomto ohľade sa vzduchovky ešte delí na zlamovacie vzduchovky a vzduchovky s pevnou hlavnou. Zlamovacia vzduchovky využívajú k natiahnutiu systém lomenia hlavne v kĺbe, kedy tiahlo, ktoré je ukotvené v kĺbe stláča piest až do záchytného systému spúšte. Vzduchovky s pevnou hlavnou sú opatrené pákou, ktorá preberá funkciu hlavne, kĺbu a tiahla, ktorý stláča piest.

Poháňaná plynom CO2 - v tomto prípade sa jedná o veľmi komfortný systém streľby. Zdrojom pohonu streliva z hlavne je stlačený plynný CO2 v bombičke. Bombičky CO2 do týchto zbraní sú jednorazové. Nevýhodou je závislosť tlaku na teplote. Vzduchovky poháňané plynom CO2 majú najväčší výkon pri okolitej teplote 15 ° C a viac

PCP - poháňané plynom z kartuše - tieto zbrane používajú k výstrelu projektilu vopred stlačeného vzduchu. Ten je umiestnený v tzv. Kartuši. (Zásobník na vzduch opatrený ventilom) Ventil umožňuje spojenie kartuša s expanznej komorou, teda je v momente výstrelu komora natlakovaná. Vzduchovky so systémom PCP sú jedny z najpresnejších.

Hlavné výhody vzduchovky

 Strelivo je úplne bezpečné bez traskaviny.
 Možno ju použiť vo vnútorných priestoroch aj na menšej záhrade. Nemusíte nutne na strelnici.
 Nemusíte mať ochranu sluchu, zbraň je veľmi tichá.

účel vzduchovky

 Veľmi populárny pre streľbu na terč.
 Vhodná pre lov drobnej zveri.
 Skvelá pre tréning zručností a správneho zaobchádzania so zbraňami.

Dostupnosť

Ku kúpe vzduchovky samozrejme musíte byť starší ako 18 rokov. Avšak najvyššia povolená úsťová energia vzduchoviek je 16 J, čo je kategória D. Vzduchovky, ktoré majú úsťovú energia viac ako 16 J, už spadajú do kategórie C a sú dostupné iba na zbrojný preukaz.

Aké potrebujem strelivo

Najčastejšie sa používa tvarovaný olovený projektil. Napríklad kužeľové diabolka alebo guľový brok ráže 4,5 až 5,5 mm. Prieraznosť je ovplyvnená tvarom dopadové plochy diabolky. Používa sa tiež oceľové strelivo do hladkých hlavnej.